Doprava ZADARMO od 75 EUR (SK a CZ)

Máš nedostatok vitamínov?

vitamíny

Často sa ti stáva, že máš jeden deň energie na rozdávanie a druhý deň by si najradšej nevyliezla z postele? Môže za to nedostatok vitamínov.

Poď sa so mnou pozrieť, ktoré vitamíny by v tvojom jedálničku nemali chýbať a prečo.

 

Čo sú vitamíny

Vitamíny sú základné živiny (tzv. mikroživiny), ktoré sú životne dôležité pre tvoje zdravie. Sú ale potrebné v oveľa menšom množstve než makroživiny, ako sú bielkoviny, sacharidy a tuky.

Vitamíny sú nevyhnutné pre mnoho telesných funkcií, ako je reprodukcia a rast buniek, ale ich najdôležitejšou funkciou je spracovanie energie v bunkách.

Ak aktívne športuješ, nezabudni vitamíny pravidelne dopĺňať, pretože potreba vitamínov u aktívnych športovcov môže byť až niekoľkonásobne vyššia ako u "nešportovcov".

Vitamíny sú "tímoví hráči", pomáhajú lepšie fungovať iným živinám, napr. Vitamín D zvyšuje vstrebávanie vápnika, vitamín C je potrebný k vstrebávanie železa a vitamíny skupiny B spolupracujú v bunkách.

Časť svojej dennej potreby vitamínov môžeš uspokojiť tým, že budeš jesť pestrú a vyváženú stravu. Ak aktívne športuješ alebo neješ niektoré druhy ovocia a zeleniny alebo napríklad mäso a mliečne výrobky, prípadne sa vyhýbaš obilninám, bude pre teba dôležité vitamíny pravidelne dopĺňať! Vyskúšať môžeš náš nový doplnok stravy Pure Vitamín, ktorý je priamo nabitý dôležitými vitamínmi a minerálmi!

 

Rozdelenie vitamínov

Vitamíny delíme na dve skupiny: na vitamíny rozpustné v tukoch a na vitamíny rozpustné vo vode.

 

Vitamíny rozpustné v tukoch

Medzi vitamíny rozpustné v tukoch, patria vitamíny A, D, E a K. Tvoje telo si tieto vitamíny ukladá v tukovom tkanive a pečeni. Zásoby týchto vitamínov môžu zostať v tvojom tele aj niekoľko dní.

Tuky zo stravy pomáhajú telu vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch črevným traktom.

 

Vitamíny rozpustné vo vode

Medzi vitamíny rozpustné vo vode patria vitamíny skupiny B, a vitamín C. Tieto vitamíny nezostanú v tvojom tele dlho, telo ich nevie skladovať do zásoby. Ak ich nevyužiješ, odchádzajú močom. Z tohto dôvodu potrebuješ ich dostatočný a pravidelný prísun.

 

Vitamíny zblízka

Vitamín A - retinol

Provitamínom vitamínu A je betakarotén, z ktorého sa v tele vytvára vitamín A. Vitamín A je nutný pre tvorbu zrakového pigmentu.

 

Vitamín B1 (Tiamín)

je kľúčovým členom vitamínov skupiny B. Dokáže tí zlepšiť náladu, bráni únave, posilňuje srdcový sval a podporuje premenu energie.

 

Vitamín B2 (Riboflavín)

Pôsobí priaznivo na udržanie zdravej pokožky, vlasov a nechtov. Pomáha pri tvorbe krviniek. Ovplyvňuje činnosť nervovej sústavy a mozgu.

 

Vitamín B3 (Niacín)

Je dôležitý pre uvoľňovanie energie zo sacharidov a tukov. Pôsobí pri tvorbe energie v bunkách. Vďaka nemu budeš mať krásnu pokožku a bude ti správne fungovať nielen nervová a tráviaca sústava, ale aj srdce.

 

Vitamín B5 (kyselina pantoténová)

Je antistresový vitamín, znižuje mieru únavy a vyčerpania. Podporuje imunitný systém slizníc, rast vlasov. Hrá dôležitú úlohu pri metabolizme tukov a sacharidov.

 

Vitamín B6 (pyridoxín)

Je nevyhnutný pre správnu funkciu červených krviniek. Dôležitý význam má vitamín B6 tiež pre správnu funkciu imunitného systému. Ak trpíš predmenštruačným syndrómom, môže pomôcť práve vitamín B6.

 

Vitamín B7 (biotín)

Je dôležitý pre metabolizmus aminokyselín, mastných kyselín, cholesterolu, je vhodný pri problémoch s vlasmi. Pomáha aj pri akné a rôznych ekzémoch. Niekedy je označovaný ako vitamín H.

 

Vitamín B9 (kyselina listová)

Je dôležitý predovšetkým pre správnu krvotvorbu, zásadnú úlohu ale zohráva pri metabolizme aminokyselín. Je základným koenzýmom metabolizmu bielkovín.

 

Vitamín B12 (Kobalamín)

Hrá úlohu v krvotvorbe. Podporí tvoje úsilie vo fitku, je dôležitý pri tvorbe svalovej hmoty.

 

Vitamín C (kyselina askorbová)

Má silné antioxidačné účinky, pôsobí protizápalovo, zvyšuje vstrebávanie železa. Zúčastňuje sa tvorby kolagénu a pomôže ti udržať elasticitu kože.

 

Vitamín D (Kalciferol)

Je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika a jeho ukladanie v kostiach a správne fungovanie tvojho imunitného systému.

 

Vitamín E (Tokoferol)

Je silný antioxidant. Chráni tvoje bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Tento "omladzujúci" vitamín spomaľuje starnutie buniek.

 

Vitamín K

Je dôležitý pre správnu stavbu kostí. Zlepšuje ich štruktúru a je zodpovedný za vstrebávanie vápnika do kostí. Pri jeho nedostatku by boli tvoje kosti krehké a mohli by sa často lámať.

 

 


Slečna, ak sa rozhodneš zdieľať produkty Pinky Protein na sociálnych sieťach, nezabudni ich označiť #pinkyprotein #doplnekstravy @pinkyprotein